איך התחיל השימוש בכרטיס אשראי ולאן הגענו עם זה עד היום
בעולם המודרני, לא מעט רכישות של מוצרים או שירותים מתבצעים באמצעות הרשת. למעשה, לפי כל ההערכות ככל שיעבור הזמן יותר ויותר אנשים ירכשו באינטרנט בגלל הנוחות, בגלל המהירות בגלל הקלות ובגלל המחירים הנמוכים ברוב המקרים ביחס לחנויות פיזיות. רכישה באינטרנט דורשת השארת פרטי כרטיס אשראי ואף אחד לא רוצה שיגנבו לו את פרטי הכרטיס ויעשו בו שימוש, ולכן יש כמה צעדים שצריך לעשות בשביל להגן על הקנייה, להגן על הכרטיס מפני האקרים שמחפשים כל הזמן דרכים לעשות את זה. הנה כמה טיפים לרכישה בטוחה באינטרנט שיקטינו משמעותית את הסיכויים שזה יקרה חיוב אינטרנטי הפך לשיטת חיוב פופולארית במיוחד. יש היום אין ספור חנויות וירטואליות, חנויות ברשת שמאפשרות לקנות כל דבר כמעט וכל מה שצריך בשביל לקנות הוא כרטיס אשראי וכמה דקות פנויות. כולם היום קונים באינטרנט ומשלמים על מוצרים ושירותים שונים, והיום זה עוד יותר קל ומהיר בגלל שיש לכולנו מכשיר חיוב קטןאם נשאל מישהו ממתי קיימים כרטיסי אשראי, הוא בטוח יענה שזה משהו ששייך לשנים האחרונות. אך האמת היא שהרעיון הוא עתיק והוא קיים כבר לא מעט שנים. ההיסטוריה של כרטיסי האשראי מתחילה בתחילת המאה ה-20, אז היה נהוג לעשות שימוש ב"מטבעות גבייה" שלא היו מטבעות רגילים, ומי שהיה עושה בהם שימוש היו אלו לקוחות שהיה להם חשבון בעסקים כמו מלונות. התשלום אז היה עם מספר חשבון וסימון של בית בעסק. ב-1934 העולם עשה עוד צעד עם הנפקת כרטיסים לטיסות אוויריות, וב-1950 ייצרה חברת דיינרס קלאב את כרטיס החיוב הראשון לחיוב כללי.

המשך ההיסטוריה של כרטיסי האשראי היה ב-1958 אז חברת אמריקן אקספרס ייצרה רשת בינלאומית של כרטיסי אשראי ובישראל מוסדר השימוש בכרטיס אשראי באמצעות חוק כרטיסי חיוב, משנת 1986.

מאז ועד היום כרטיסי האשראי עברו לא מעט שינויים ובעיקר, אפשרויות השימוש בהם התרחבו. הנה על קצה המזלג הדרך שעשו כרטיסי האשראי ואפשרויות החיוב שהיו קיימות במהלך הדרך.

תחילת הדרך – הגיהוץ

אז איך אתם גובים תשלום על המוצרים או השירותים שלכם? במזומן? בצ'קים? בתשלום פיזי או באמצעות תשלום טלפוני בכרטיס אשראי? אם תהיה לכם אפשרות של סליקת כרטיס אשראי באתר, יהיה ללקוחות שלכם הרבה יותר קל. קודם כל, יש לקוחות שלא אוהבים לתת טלפונית את פרטי הכרטיס שלהם ותשלום מאובטח באתר יפתור להםאת המונח "גיהוץ" כרטיס אשראי, מכירים רק הוותיקים שבינינו. ולמה הוא נקרא כך? בדיוק בגלל פעולת החיוב הייחודית. כשהיו מחייבים באמצעות גיהוץ, היו מניחים את הכרטיס וטופס רישום של העסקה במכשיר מיוחד והלחיצה שהיא ה"גיהוץ", הייתה מעתיקה את פרטי המוכר והקונה אל טופס העסקה. כל אחד מהצדדים היה מקבל עותק וכמובן עותק אחד היה הולך גם לחברת האשראי.

קריאה מגנטית

אז איך אתם יכולים להקל על החיים של הלקוח שלכם? אילו אפשרויות תשלום אינטרנטיות יכולות להיות לו? הנה כמה... אם יש לכם חנות אינטרנטית, חנות וירטואלית אתם יכולים בפשטות לכוון אותו אל המוצר ומשם הוא ימשיך לבד. אופציה נוספת היא דף סליקה, מה שאומר שאתם לא חייבים חנות אלא יכולים גם בלי לחייב. אתם יכוליםהשלב הבא של חיוב כרטיסי האשראי היה הקריאה המגנטית מה שקיים עד היום בחיוב הפיזי. בגב הכרטיס ישנו פס מגנטי אשר מאפשר קריאה של פרטי כרטיס האשראי, ובמכשיר מיוחד שמעבירים בו את הכרטיס מבצעים את החיוב. הפרטים עוברים לאן שהם צריכים לעבור וסופו של התהליך הוא חיוב של חשבון הלקוח וזיכוי של חשבון המוכר. ישנם היום כרטיסים עם שבב אלקטרוניים שמחייבים הקלדה של קוד סודי בשביל חיוב, מה שנחשב לבטוח יותר.

חיוב טלפוני

אז למה סליקת כרטיס אשראי באינטרנט היא הדבר שכל בעל עסק שמוכר מוצרים או שירותים חייב? בגלל שהיא מאפשרת להרחיב את קהל הלקוחות בצורה דרמטית. אתם כבר לא חייבים לקוחות רק מהסביבה שקרובה אליכם. אם יש לכם חנות פיזית, רק מי שעובר במקום יקנה וישלם ורק מי שגר באזור יכיר אתכם. ברגע שיש לכם חנותאם עד עכשיו אפשר היה לחייב רק בחיוב פיזי, השלב הבא היה חיוב מרחוק באמצעות מספר הכרטיס. גם היום ניתן לעשות את זה והפעולה פשוטה. לכל כרטיס יש מספר, תוקף ומספר בן שלוש ספרות מאחורה וניתן להעביר אותם טלפונית בשביל לחייב את הכרטיס.

חיוב באינטרנט

אז למה סליקת כרטיס אשראי באינטרנט היא הדבר שכל בעל עסק שמוכר מוצרים או שירותים חייב? בגלל שהיא מאפשרת להרחיב את קהל הלקוחות בצורה דרמטית. אתם כבר לא חייבים לקוחות רק מהסביבה שקרובה אליכם. אם יש לכם חנות פיזית, רק מי שעובר במקום יקנה וישלם ורק מי שגר באזור יכיר אתכם. ברגע שיש לכם חנותזו כבר הקידמה במיטבה, מצב בו הלקוח לא צריך בכלל לדבר עם בעל העסק אלא מקליד את פרטי הכרטיס שלו בעצמו. חיוב אינטרנטי הוא היום החיוב השולט בעולם כרטיסי האשראי, מה שקורה בגלל שאנחנו מבצעים לא מעט רכישות דרך האינטרנט. אנחנו קונים מוצרים שונים ברשת החל באוכל וכלה ברכב. זו דרך תשלום מהירה ונוחה ולא מקבעת אותנו למקום מסוים. כל עסק חייב שתהיה לו את האפשרות לחייב באינטרנט.

מאמרים נוספים