גניבת פרטי כרטיס אשראי – מה עושים?
כולנו עושים שימוש בכרטיסי אשראי. במכולת השכונתית, בקולנוע, במסעדה, בחנויות שונות, וכמובן באינטרנט בדרכים שונות כמו אפליקציות ייעודיות, חנויות וירטואליות ואחרות. שימוש בכרטיס אשראי הוא אמצעי התשלום הנפוץ ביותר, אמצעי שבעיקרון הוא די בטוח אבל כמו כל דבר, הוא לא לגמרי. גניבת פרטי כרטיס אשראי יכולה לסבך את בעליו לא מעט, ולמרות שיש ביטוח בחברות האשראי, צריך לעשות הכול על מנת שזה לא יקרה. רגע לפני שנתאר את שיטות ההונאה הנפוצות לגניבת פרטי אשראי, חשוב לציין – אם אתם חושבים שנגנבו פרטי הכרטיס שלכם, הדבר המידי שאתם צריכים לעשות הוא להתקשר לחברת האשראי ולבטל את הכרטיס. נכון, זה יגרור לא מעט טרטורים של הוצאת כרטיס חדש, אבל מרגע שתבטלו, הכרטיס יהפוך לחתיכת פלסטיק חסר שימוש.

חלק משיטות ההונאה

• שימוש בכרטיס אשראי שאבד – זו אולי לא הונאה בכוונה תחילה אבל זה לא הופך אותה לפחות חמורה. העבריין מנצל את הזמן מרגע האבדה ועד שבעל הכרטיס מבטל את הכרטיס שלו, ו"חוגג" בינתיים.
• שימוש מרחוק – כולנו עושים שימוש בכרטיס האשראי לקנייה מרחוק. זה יכול להיות זר הפרחים לרגל יום האהבה, זו יכולה להיות הפיצה שאנו מזמינים או כל דבר אחר. אנו מוסרים את פרטי כרטיס האשראי שלנו למישהו אחר שיכול לנצל זאת לרעה, או לשמור על המספר אצלו או לחייב יותר ממה שהוא אמור לחייב.
• גניבה ברכישה באינטרנט – מי מאתנו לא קונה דברים באינטרנט? אין כמעט מי שלא... יש רמות אבטחה שאתרים אמורים לעמוד בהן ויש חברות אבטחה שכל קיומם הוא על מנת למנוע פרצות ולאפשר להאקרים לחדור ולגנוב פרטי כרטיסי אשראי, אך עדיין, זה משחק של חתול ועכבר. הגנבים מוצאים דרכים חדשות לחדור וחברות האבטחה מאתרות את החורים הללו וסוגרות אותם. לבעל הכרטיס יש כמה דברים לעשות. ראשית, כדאי שהוא ירכוש מאתר מוכר עם ההגנה המתאימה ושנית, כדאי לא לזלזל בעדכוני האבטחה של ווינדוס ולהקפיד עליהם.
• שכפול – מסתבר שזה הרבה יותר קל ממה שזה נראה – לשכפל את כרטיס האשראי. יש קורא כרטיסים מגנטיים אותו ניתן לרכוש, לחבר למחשב ולהוריד תוכנה מסוימת וזהו, אפשר להעתיק פרטי כרטיס מסוים לכרטיס אחר. בשביל זה בעל הכרטיס צריך לא לשים לב שהכרטיס לא אצלו זמן מה וזו שיטה שנפוצה בעיקר בתחנות דלק. בשיטה זו, ישנם שני כרטיסי אשראי שמסתובבים בעולם ובעל הכרטיס האמיתי לא יזהה את העניין אם הוא לא יעבור על פירוט החיובים שלו.

להיזהר להיזהר, ושוב להיזהר!

גניבת פרטי כרטיס אשראי היא כאב ראש לא קטן ויש דרכים שונות להימנע מלהיקלע לסיטואציה הזו. כל מה שצריך זה להיות ערני, לא לתת את הפרטים למי שלא סומכים עליו וכמובן, לקנות רק באתרים מוכרים ולא מקישורים שנשלחים ממתחזים!

מאמרים נוספים